Реле - електричний апарат, призначений для комутації електричних ланцюгів (стрибкоподібної зміни вихідних величин) при заданих змінах електричних або неелектричних вхідних величин.
Релейні елементи (реле) знаходять широке застосування в схемах управління і автоматики, так як з їх допомогою можна управляти великими потужностями на виході при малих по потужності вхідних сигналах; виконувати логічні операції; створювати багатофункціональні релейні пристрої; здійснювати комутацію електричних ланцюгів; фіксувати відхилення контрольованого параметра від заданого рівня; виконувати функції запам'ятовуючого елемента і т. д.
Реле классифицируются по различным признакам: по виду входных физических величин, на которые они реагируют; по функциям, которые они выполняют в системах управления; по конструкции и т. д. По виду физических величин различают электрические, механические, тепловые, оптические, магнитные, акустические и т.д. реле. При этом следует отметить, что реле может реагировать не только на значение конкретной величины, но и на разность значений (дифференциальные реле), на изменение знака величины (поляризованные реле) или на скорость изменения входной величины.
Перше реле було винайдено американцем Дж. Генрі в 1831 р. і базувалася на електромагнітному принципі дії, слід зазначити, що перше реле було не комутаційним, а перше комутаційне реле винайдено американцем С. Бризом Морзе в 1837 р. яке надалі він використовував у телеграфному апараті. Слово реле виникло від англійського relay, що означало зміну втомлених поштових коней на станціях або передачу естафети (relay) втомленим спортсменом.